Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Kytkám se zpívá, plevelům spílá.

22. 02. 2020 9:39:12
Rázná a důsledná výchova mého tatíčka zanechala stopy. Pohodlně se usaďte, začneme dávkovat pozvolna.

Nejen moje matinka, ale také, zejména a hlavně můj druhý života dárce je hluboká studnice inspirace.

Vzhled:

Výška 2 metry, váha 65 kgna hlavě hostý porost = knír

Hlavní povahové rysy:

Veliká šetřivost, zdravý životní styl, hypochondrie, velká energie do života.

Vražedná kombinace

Zdravý životní styl znamená

Taťka jí převážně to, co vypěstuje sám na svém rozlehlém poli v nejmenované vesnici kdesi mezi Kuřimem a Tišnovem. Jakožto nejlepší zahradník v EU (jak sám sebe zove), má velké úspěchy a také nás již od mládí důsledně vedl k tomuto hobby. Na mě to zanechalo významné stopy a rostliny pěstuji, pojmenovávám a mluvím s nimi. Samozřejmě nikoliv s plevelem...tomu je třeba spílat a občas i vyhubovat. Někdy to nestačí a musím zakleknout a použít násilí. Doma mám také lazaret pro pokojovky, cibule a odkvetlé muškáty od kamarádek. Tyto křísím až do jara, kdy je následně pohřbím na kompost.

Silné vzpomínky začínají již v mém útlém dětství. Výchovu bral taťka velmi vážně. Bohužel dodnes má pocit, že jsem nedovychovaná a častuje mě při každé návštěvě četnými radami. O tom jindy.

Jako pětileté děvče jsem byla motivována k výkonům:

"Za každou mandelinku, dostaneš korunu."

Táta byl také mistr sugesce

Snažil se nám vsugerovat například to, že louskání suchých a tvrdých lusků fazolí je nejromantičtější a nejuspokojivější prácička na světě. Pro 5 leté heboučké ručičky nic moc.

Samostatnou kapitolou je spořivost

Nikdy jsem nepotkala úspornějšího člověka. Nic ve zlém. Má to své velké výhody. Nesmíte však hledět například na to, kolik času a energie je třeba vynaložit k níže uvedeným úsporám.

Tak a jdeme počítat

Víte na kolik může vyjít miska čerstvého salátu? Projděme si celou akci, krok po kroku.
Nejprve si zjistíme, kde je pekingské zelí v akci. V úterý, v Kaufiku, v Bohunicích.

V úterý se jde do akce. Z centra Brna, kde táta bydlí, vyrážíme už v 6 ráno, aby to stihl na otvíračku. Všechny Kauflandy jsou naneštěstí dosti daleko od centra. Ale jako důchodce má táta času dost, takže jede mastnou tyčí. V Kaufu zakoupí několik hlávek zelí, nacpe do síťovky a dovleče domů.

Máme poledne. Zelí doma pečlivě rozporcuje, vyrobí chutný salátek a ten rozdělí na několik desítek mystiček tak, aby odpovídaly normám z jídelen. Posléze sesype salát do jedné mísy a umyje všechny použité mističky (správně předpokládáte, nemá myčku).

Máme 16.00 hod. (nám ostatním končí pracovní doba). Posléze propočítá pomocí jednoduchých výpočtů, na kolik vyjde jedna mistička salátku. Výsledek je 1,5 Kč. A v restauraci by za to klidně naúčtovali 25 Kč. To nikdy!

Znáte bílé a oslizlé lentilky?

Zdravý životní styl mi byl vštěpován velmi důsledně. Dlouho jsem si myslela, že lentilky jsou pouze bílé a slizké, jelikož táta nám je vždy opral pod proudem teplé vody od barev a poté až servíroval. Velké bylo moje překvapení, když děti v první třídě rozbalily lentilky barevné, suché a křupavé. Tatínek dbal na snížený příjem cukru, takže jej maminka nepřidávala ani do kyselých srstkových kompotů, ani do zákusků. Buchty tak byly nerozeznatelné od chleba.

K nelibosti mých dětí i já dbám na omezené množství cukru v jejich stravě a straším je cukrovkou a dalšími civilizačními nemocemi. Kluci tak již od 4 let dokážou zcela bezpečně rozeznat znaky diabetu na vzdálenost 5 metrů.

Pozor na požáry

Co se týče různých výstrah, v tom je táta taky dobrej. Jakožto bývalý požární technik, řídil všechny akce z teplíčka své kanceláře. Navzdory tomu, teorie mu nebyla cizí. Tudíž náš dům je dokonalá protipožární pevnost. A protože mám dva kluky a je jakási šance, že by mohli někdy sednout na motorku, vznikla u nás v obýváku multimediální, 4D, věrná a detailní výstava o těch neúspěšných motorkářích. Tohle zvládnou jen ty nejsilnější povahy, což naši kluci jsou.

Ke zdravému životnímu stylu patří samozřejmě cvičení

Taťka trénuje prakticky pořád. Doma jede každý den 1,5 hodiny na rotopedu. Poté jde k nám na návštěvu, a po dlouhém dvacetiminutovém sezení v trolejbuse je třeba se protáhnout, bez vyzvání hupsne na podlahu a provede čile několik protahovacích cviků.

Výsledkem je jeho mladistvý vzhled, svěžest a radost ze života. Při 195 cm výšky váží asi 65 kilo i se síťovkami plnýma pekingského zelí. Cvičí tak usilovně, že mu zmizel nejen tuk, ale i zbytky svalů. Pod zadek mu u nás dávám polštář, aby neseděl na svých kostech a nevyseděl si proleženiny.

Perfektně zdráv

Jelikož taťka pořád cvičí, jí zdravě a pozitivně nahlíží do budoucnosti, je pochopitelné, že je v perfektní kondici, navzdory blížící se 70. Je perfektně zdráv. On si to ale nemyslí. Nicméně již asi 40 let u něho pozoruji stavy, projevující se nepodloženým přesvědčením o vlastním vážném onemocnění.

Když začne náš pes štěkat, rázně si cpe do uší špunty z obavy z poškození sluchu. Sluníčko též není zdravé, ale vitamín D je třeba. Dlouho si lámal holou hlavinku až na to přišel. Je třeba opalovat si části těla, které nejsou během roku tolik exponované slunečnímu záření. Táta na to přišel. Na zahradě si lehne na břicho a na sluníčko vystrčí z tepláků pouze svou bílou zadnici. Chrání se tak před rakovinou kůže.

Kdyby byli všichni důchodci tak plní energie a chuti do života jako náš tatínek, bylo by na světě krásně.

Nyní, když jste si početli o mojí máti a tatíkovi, tak chápete, že se jedná o smrtící kombinaci a člověk, když přežije, nese si následky celý život.

Pro dnešek stačí. Za chvíli přijde taťka. Bude novej matroš ke psaní.

Autor: Lenka Malikova | sobota 22.2.2020 9:39 | karma článku: 12.92 | přečteno: 265x

Další články blogera

Lenka Malikova

Dědo pojď si hrát.

Někteří prarodiče na vnoučata kašlou. Jiní nevynechají příležitost děti navštívit, jsou kreativní při vymýšlení her. Můj taťka patří mezi ty druhé. Vymýšlí dětem hry. Předem varuji, že jejich realizace je na vlastní riziko.

3.3.2020 v 19:02 | Karma článku: 19.56 | Přečteno: 496 | Diskuse

Lenka Malikova

Jak jsem pásla ovce

Dostala jsem dárek. Od kámošky Dáši. Dnes už vím, že mě chce záměrně týrat. Poslala mě pást ovce. Prý si odpočinu. Vzala jsem s sebou pro jistotu manžela. Naším úkolem bylo uhlídat stádo ovcí.

26.2.2020 v 10:50 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 467 | Diskuse

Lenka Malikova

S makó k mořu. Díl 4: Jak dny plynou.

Program nabírá nečekané grády. Večerní promítání o želvách a jejich celém životním cyklu v němčině. A jak lze dostat majitele hotelu na pokoj.

18.2.2020 v 9:35 | Karma článku: 16.15 | Přečteno: 554 | Diskuse

Další články z rubriky Hobby

Anna; Grosmanová

Skladování jídla doma? Desetkrát větší šance, že se vyhodí.

Nikdy více, za posledních 30 let, nebylo třeba dávat pozor na to, aby se nám doma potraviny nekazili jako dnes. Jak na skladování potravin? A předně těch momentálně nejohroženějších? V tomto popisném návodu.

18.3.2020 v 10:45 | Karma článku: 7.27 | Přečteno: 372 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Zážitky z Norimberku v době, kdy doma ještě vládli jen komunisté

Kamarád z Prahy se dostal na chvíli za ostnatý drát. V Praze měl opravnu jízdních kol. Byl ale nedostatek jak kol tak dílů na ně. A kamarádství nemohly přerušit ani hranice. Jeho mánii byla a zůstala jízdní kola. Na nich také pro

18.3.2020 v 9:49 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 377 | Diskuse

Janusz Konieczny

Srovnání elegantních automobilů s nadprůměrným výhledem

Toto srovnání je ryze subjektivní a amatérské a připravili jsme ho se strýcem po poctivém otestování všech zmíněných modelů. Budeme vděční za Vaše komentáře a Vaše dojmy, i kdyby se měly zcela rozcházet s našim hodnocením. Děkuji

14.3.2020 v 19:40 | Karma článku: 7.05 | Přečteno: 289 | Diskuse

Jan Tomášek

Jak poznat kopřivy...

Byl jsem požádán, abych během nedlouhého pobytu na jedné chatě současně s ohlášenou krátkou vycházkou natrhal také kopřivy.

10.3.2020 v 22:46 | Karma článku: 6.13 | Přečteno: 395 | Diskuse

Lenka Malikova

Jak jsem pásla ovce

Dostala jsem dárek. Od kámošky Dáši. Dnes už vím, že mě chce záměrně týrat. Poslala mě pást ovce. Prý si odpočinu. Vzala jsem s sebou pro jistotu manžela. Naším úkolem bylo uhlídat stádo ovcí.

26.2.2020 v 10:50 | Karma článku: 18.08 | Přečteno: 467 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 619

Vážná témata a fakta nehledejte. Nadsázku a humorné zhodnocení zážitků uplynulých dnů obyčejné kočovné ženské.

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...